Aşağı Öveçler Mahallesi Lizbon Caddesi No: 25/8 ÇANKAYA / ANKARA          Tel: 0 (312) 473 6157

MASAK’tan flaş kripto para açıklaması: 100 milyon TL tespit ettik, ifşa edeceğiz

MASAK Başkanı Hayrettin Kurt, salgın sürecinde yurt dışına kripto para yoluyla çıkarılmak istenen 100 milyon lira tespit ettiklerini ve ilgililerin hesaplarına bloke koydurttuklarını açıkladı.

Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) salgın sürecinde kripto para yoluyla yurt dışına çıkarılmak istenen 100 milyon TL tespit ettiği belirtiliyor.

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanı Hayrettin Kurt, salgın sürecinde yurt dışına aktarılmak istenen 100 milyon liraya yakın kripto para tespit ettiklerini açıkladı. Kurt, bu paralardan bazılarının Amerikan borsasına göndermeye çalışıldığını ifade etti ve “Yüzde 40’a yakını sadece bir şirket grubuna ait. Bu grubun hesaplarına bloke konuldu, inceleme başlatıldı. Kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız. Bunların hepsini ifşa edeceğiz” dedi.

Hem bireyler hem de kurumlar var

Kurt, yurt dışına para çıkarmaya çalışanlar arasında hem bireyler hem de kurumların olduğunu söyledi ve bunları tek tek açıklayacaklarını vurguladı.

Kurt, konuyla ilgili olarak sözlerinin devamında ise “Türkiye’de kripto para borsalarına bankalar üzerinden transfer yapılıyor. Bankalarla iş birliğimiz kesintisiz sürüyor. Çok sıkı tutuyoruz, yetkilerimiz var. Yükümlülük denetimi yapacağız. Kripto para konusunda az işlem bildirimi gönderenlere ilişkin. Sistemli denetim elemanları göndereceğiz. Bu konuda ihmali olanlara ağır para cezaları gelecek” diye konuştu.

MASAK Başkanı, Şubat ayında yaptığı bir başka açıklamada sanal ortamda oynatılan yasa dışı bahis ve kumarla mücadele kapsamında kripto para borsalarına dönük “çok ciddi” bir inceleme çalışması yapacaklarının sinyalini vermişti.

MASAK kripto paralarda şüpheli işlem tanımını değiştirmişti

MASAK, geçen sene kripto paralarda şüpheli işlemlerle alakalı tanımda bir değişikliğe gitmişti. Kurul, daha öncesinde kripto para borsalarına Bitcoin alımı amacıyla yapılan tüm transferleri “şüpheli işlem” olarak değerlendiriyordu. Bununla birlikte geçen yıl yapılan değişiklikle şüpheli işlem tanımı “Müşteri hesaplarından kripto para alımı amacıyla yurt içi ve yurt dışı kripto para borsalarına ya da gerçek veya tüzel kişi hesaplarına müşteri profiline uymayacak sıklık ve tutarda para transferi yapılması.” şeklinde değiştirildi.

Yeni tanımla birlikte MASAK, bu amaçla yapılan tüm transferleri şüpheli işlem kapsamına almayacağını, daha ziyade müşteri profiline uymayacak tutarda ve sıklıkta yapılan transferleri bu şekilde değerlendireceğini bildiriyordu.

Kaynak: https://uzmancoin.com/kripto-para-masak-100-milyon/

Günümüzde sosyal medya hayatımızın ayrılmaz bir parçası.Öyle ki; yapılan araştırmalarülkemizde günlük sosyal medya kullanımının 3 saate yaklaştığını ortaya koyuyor. Oluşturduğumuz sosyal medya hesaplarında, hayatlarımıza ilişkin kişisel ve güncel bilgileri düzenli bir şekilde paylaşıyor, günlük iletişimimizin büyük bir kısmını gerçekleştiriyoruz.

Sosyal medya kullanımının bu denli yaygın ve önemli bir hal alması kullandığımız hesapları kötü niyetli kişilerin de hedefi haline getirdi. Bu kişilercehesaplar çeşitli yöntemler kullanılarak ele geçirilmekte, ele geçirilen hesaplar üzerinden birçok hukuka aykırı işlem tesis edilmekte vehaksız faydalar sağlanmaktadır.

Peki sosyal medya hesaplarımızın bu kişilerin eline geçmesini engellemek ve bu hesapları daha güvenli hale getirmek için hangi yolları izlemeliyiz? Bu yazımızda bu yollara başlıklar halinde değineceğiz.

1) Güvenli parola seçimi ve hesap kullanımı :

            Sosyal medya hesabınıza giriş yapmak için belirlediğiniz şifrelerin kısa olmaması ve tahmin edilebilirlikten uzak olması gereklidir. Şifre belirlenirken harf ve sayı kombinasyonlarından faydalanılmalı, birbirini tekrar eden harflere ve ardışık sayılara şifrelerde yer verilmemelidir. Şifre seçiminde noktalama işaretlerinin de kullanılması parolanızı daha güvenilir hale getirecektir. Bunun yanında şifreler oluşturulurken; ilk bakışta tahmin edilebilecekveya hakkınızda kolayca ulaşılabilecekbilgilere yer vermemek faydalı olacaktır.(Örneğin “ahmet1907” veya “mehmet1990” gibi şifreler tehlike arz etmektedir.)

Zaman zaman sosyal medya hesaplarımıza başka şahısların da erişiminin olduğu aygıtlardan giriş yapmak durumunda kalırız. Böyle durumlarda hesabı açıp gerekli işlem yapıldıktan sonra mutlaka çıkış yapılmalıdır. Bunun yanında yine hesaba giriş yaparken “beni hatırla” butonuna tıklanılmamalıdır.

Son olarak “kurumsal sosyal medya hesapları” birden fazla kişinin erişimine açık ve çoğu zaman bir ekibin kullanımında olan hesaplardır. Hesaplara erişimin tek bir kanaldan gerçekleşmemesi; hesapların ele geçirilebilirliğinikolaylaştırmakta ve bu hesapların güvenlik açısından risk teşkil etmesine sebebiyet vermektedir. Hesapların ele geçirilmesi veyahut yanlış kişilerce müdahale edilmeksizin uzun süre kullanılması kurum itibarını büyük oranda zedeleyecektir. Bahsedilen riski ortadan kaldırmak için hesap bilgileri dahi paylaşılmadan istenilen kişiye söz konusu hesaba erişme ve kullanma imkanı tanıyan, hesabın tek bir merkezden yönetilmesini sağlayan uygulamalar geliştirilmiştir. Bu uygulamalar kullanılarak veri paylaşımı minimum düzeyde tutulacak ve hesap güvenliği bu yolla korunmuş olacaktır.

2-) İki Adımlı Doğrulama :

            İki adımlı doğrulama sistemi, yabancı bir cihazdan hesabınıza giriş yapılması halinde hesabın kayıtlı bulunduğu telefon numarasına veya mail adresine bir onay bildirimi gönderir.

Bu bildirimde çoğu zaman bir kod yer alır ve bu kod kullanılmadan uygulamalar hesaba erişime izin vermez. Bu sistem ile hesap şifresi kötü niyetli kişilerce ele geçirilse dahi hesaba ulaşmaları engellenmekte ve hesap güvenliği maksimum seviyeye çıkarılmaktadır.

İki adımlı doğrulama sisteminin etkin bir şekilde çalışmasını sağlamak için sosyal medya hesaplarına e-mail adreslerinin yanında telefon numaraları da kaydedilmelidir. Şayet başka bir cihazda oturum açılması halinde uygulamalar her an yanınızda bulunan cep telefonuna bahsettiğimiz onay kodunu gönderecek ve durumdan haberdar olmanızı sağlayacaktır. Önemle belirtmek gerekir ki; numara değişikliği vb. durumlarda iki adımlı doğrulama sisteminin etkin bir şekilde çalışmasına devam etmesi için hesaplarda kayıtlı olan numaralar da güncellenmelidir.

İki adımlı doğrulama sistemi bugün hemen hemen önde gelen tüm sosyal medya ve haberleşme sitelerince kullanılmaktadır. Kullanılan uygulamaların içeriğinde ikili doğrulama sistemine yer verip vermediği tespit edildikten sonra yapılacak düzenleme ile bu koruma sistemi aktif hale getirilmelidir.

3-) Spamve Aldatıcı İçerikler :

            Spamler, (yığın mesajlar) geçmişten günümüze internet dünyasında meydana gelen problemlerin başında gelmektedir. İnternet korsanlarınca sosyal medya hesaplarından, hesap sahibinin isteği dışında içerik paylaşılması ve hesapta yer alan kişilere de spam içerik atılması amaçlarıyla uzun zamandır kullanılmaktadır. Bunun yanında son süreçte hesapların şifresini ele geçirmek ve özellikle takipçi sayısı yüksek olan kurumsal hesapların içeriğini değiştirerek reklam faaliyetinde bulunmak amaçlarına da hizmet etmektedirler.

Spam içeriklerini ayırt ederek bu içeriklere tıklanılmamalı veyahut gelen spam içerikli mesajlara cevap verilmemelidir. Spamler içeriğinde çoğu zaman alakasız ve uygunsuz reklamlar barındırmakta, gönderilen kişilere gerçek olamayacak kadar avantajlı fırsatlar sunmaktadır. Özellikle kişi listenizde yer alan veyahut hiç tanımadığınız bir kullanıcıdan gelen bir mesajın spam olup olmadığını anlamak için mesaj içeriğinde yer alan linke tıklamadan; içeriğin uygunluğu ve gönderen kişi ile alakası tespit edilmeli, spam riski taşıdığına kanaat getirilirse gelen mesaj açılmadan silinmelidir.

Son olarak sosyal medya sitelerinin kontrolsüz reklam politikaları neticesinde hesapları ele geçirmeye çalışan şahıslarca bu sitelere aldatıcı reklamlar verilmekte ve bu reklamlara tıklanılması veya bilgi paylaşılması neticesinde kişilerin sosyal medya hesapları ele geçirilmektedir. Bu nedenle sosyal medya hesabı kullanılırken bilinmeyen reklam içeriklerinden uzak durulmalıdır. Bahsi geçen reklamlara tıklandıktan sonra yönlendirilen sayfalara hesaba veya şahsınıza ait herhangi bir bilgi paylaşımında bulunulmamalıdır.

Kaynak: https://www.adaletmedya.net/sosyal-medya-hesabimizi-nasil-koruruz/?fbclid=IwAR3u3ABwgjSjyyv7bN5vmBn8Qa-P2TJrlo1sGC1ZK_TqfY0ylceEddwciA4

E-Ticaret’te şok: Sahibinden.com’a soruşturma açıldı

Konu ile ilgili Kurum’un sitesinde yer alın açıklamada şöyle denildi: “Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticareti A.Ş.’nin hâkim durumunu aşırı fiyat uygulamak suretiyle kötüye kullandığı iddiası üzerine yürütülen önaraştırma, Rekabet Kurulu tarafından karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi ve belgeler ile yapılan tespitleri 04.05.2017 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticareti A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 17-15/175-M sayı ile karar verdi.

Bilindiği üzere 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesi, hâkim durumun kötüye kullanılmasını yasaklamaktadır.”

 

 

 

 

Paris mahkemesi Google’ı haklı buldu

Gerekçeli kararda, Avrupa’daki merkezi İrlanda olan şirketin “2005 ve 2010 yılları arasında Fransa’da vergiye tabi olmadığı” görüşüne varıldı. 

Fransa’da 700 işçi çalıştıran Google, bu ülkede 2015 yılında 6,7 milyon avro şirketler vergisi ödemişti.

Mahkemedeki duruşmalarda Google’ın avukatları, şirketin söz konusu tarihlerde reklam gelirlerini İrlanda’da ödediği ve Fransa’da ikinci kez gelir vergisi ödemelerinin haksızlık olacağı görüşünü dile getirmişti.

Google, Avrupa ülkelerinde vergi kaçırdığı suçlaması yüzünden uzun süredir AB Komisyonu’nun da yakın takibinde bulunuyor.

AB Komisyonu, 27 Haziran’da, Google’a internet aramalarındaki hakim konumunu kötüye kullanmaktan dolayı 2,42 milyar avroluk rekor para cezası verirken, çalışma biçimini değiştirmesi için 90 gün süre tanımıştı.

İngiliz hükümeti ile Google arasında bu ülkede 2005 yılından bu yana ödenmemiş vergi borçlarının ödenmesi için 130 milyon sterlin karşılığında bir uzlaşma sağlanmıştı.

İtalya ise Googla’a 306 milyon avro vergi cezası kesmişti.

 

50 milyon Facebook hesabına şok saldırı: Şimdi ne olacak?
http://bhd.org.tr/50-milyon-facebook-hesabina-sok-saldiri-…/

Facebook’un 50 milyon kullanıcıyı etkileyen bir veri sızıntısına uğraması, kullanıcılar arasında bomba etkisi yaratıyor. Açıklamaya göre “Başkasının Gözünden Gör” özelliğindeki bir güvenlik açığından faydalanan hackerler, erişim jetonları olarak adlandırılan dijital anahtarları çalıyor. Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, şifre değişimi başta olmak üzere Facebook kullanıcılarının acilen alması gereken önlemleri paylaşıyor.
Facebook’un 50 milyon kullanıcısının hesaplarının ele geçirildiği ihtimaline yönelik yapılan resmi açıklama, kullanıcıları endişeye sürüklüyor. 28 Eylül’de güvenlik güncellemesi adı altında bir duyuru yayınlayan Facebook yetkilileri, 25 Eylül Salı günü sistemlerine çok geniş kapsamlı bir saldırı yapıldığını açıkladı. Açıklamaya göre siber saldırganlar, “Başkasının Gözünden Gör” özelliğindeki zafiyetleri keşfederek dijital anahtar işlevi gören erişim jetonlarını çaldı. Hesaplara girilmemesi için oturumların kapatıldığının ve bu süreçte zafiyetleri ortadan kaldırıldığının belirtilmesine karşın, 50 milyonu aşkın hesabın bilgilerinin ele geçirip geçirilmediği ve ele geçirildiyse ne amaçla kullanılacağı soruları kullanıcılarda ciddi derecede korku yarattı.

En kapsamlı güvenlik vakalarından biri olarak tarihe geçeceği düşünülen bu saldırıya karşı tüm kullanıcıların özellikle şifre güvenliği ile ilgili çeşitli önlemler alması gerektiğini belirten Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, Facebook kullanıcılarının çevrimiçi güvenliği için uyarılarda bulunuyor.

90 milyon Facebook kullanıcısı, 28 Eylül Cuma sabahı siteye girmek istediğinde oturumlarının kapalı olduğunu görerek şaşkınlık yaşadı. Kullanıcılar daha sonra Facebook yetkililerinin hem bu saldırıda etkilendiğini tahmin ettikleri 50 milyon, hem de geçtiğimiz sene benzer bir sorundan etkilenmiş olan 40 milyon hesabın oturumunu sıfırladığını öğrenerek veri sızıntısı ihtimaliyle sarsıldı.
Açıklamaya göre, Başkasının Gözünden Gör özelliğindeki güvenlik açıklarından sisteme sızan kimliği belirsiz hacker veya hacker grubunun çaldığı erişim jetonları, anahtar görevi görerek giriş işlemi olmadan istedikleri hesaplara rahatça ulaşabilmelerine yol açıyor. Şimdiye kadar yapılan soruşturma, kullanıcı bilgilerini girmeden oturum açabilen bu kişilerin beyaz şapkalı hacker adı verilen iyi niyetli bir hacker veya bir teknoloji araştırmacısı olmadığı yönünde bilgi sunuyor. Bu durum, en az 50 milyon kullanıcı hesabına ait bilgilerin bilinmeyen bir kişi, grup veya kurum tarafından çalınmış olabileceğini ve kontrolsüz olarak sayısız zararlı işlemde kullanılabileceğini gösteriyor.

Facebook, saldırının ardından bu kısımdaki güvenlik açıklarını kapatarak özelliği geçici bir süre devre dışı bıraktı. Ancak Facebook yetkililerinin saldırıya dair araştırmanın detaylı bir şekilde yürütüldüğü ve kolluk kuvvetlerine konuyla ilgili bilgi verildiği yönündeki açıklamalarına rağmen kullanıcıların korkusu dinmiyor.

Asıl Acı Verici Kısım Messenger ile İlgili

Statista verilerine göre Facebook Messenger, 1,3 milyar kullanıcı ile dünyanın en büyük ikinci anında mesajlaşma platformunu oluşturuyor. Bu saldırı ile sisteme herhangi bir cihazdan erişebilen hackerler, aynı zamanda otomatik bir uçtan uça şifreleme sistemi bulunmayan en büyük mesajlaşma platformu olan Messenger’deki konuşma geçmişine de ulaşıyor.

Hesaplarını kapatılmış bulan kişiler arasında gizli konuşma özelliğini açık tutmayan kullanıcıların, saldırıdan bu nedenle daha çok etkileneceği düşünülüyor. Saldırının Messenger’i de kapsaması, özel mesajların, sohbet ekranı üzerinden gönderilen fotoğrafların, grup konuşmalarının, yer bildirimlerinin ve diğer pek çok özel bilginin tehlikeli ellerde olabileceği anlamına geliyor. Hassas tek bir fotoğrafın ya da mesajın internette paylaşılması bile insanların hayatını değiştirebilecekken bu durumun büyük sorunlar yaratması bekleniyor. Bireysel kullanım dışında, şirketler için de durum tehlikeli gözüküyor.
Facebook’u ve Messenger’i bir kullanıcı destek ve iletişim platformu olarak kullanan şirketlerin de bir an önce önlem alması ve kullanıcılarına bildirimde bulunması gerekiyor.
Tavyanlı, genç bir hacker olan Chang Chi-yuan, 28 Eylül’de ilerleyen günlerde Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in hesabını hackleyeceğini ve canlı yayında bu anları paylaşacağını duyurmuştu. Daha önce diğer bazı şirketlere yönelik yaptığı saldırılar başarılı olurken, Chi-yuan’ın Zuckerberg’in hesabına yönelik yaptığı bu girişim neyse ki başarısızlıkla sonuçlandı. Yine de bu durum, platformun kurucusunun bile hackleme girişimlerinden kaçamadığını gösteriyor.

Facebook Kullanıcıları Ne Yapmalı?

“Facebook’ta ortaya çıkan veri ihlalinin ardından, Türkiye’deki internet kullanıcılarının neredeyse hepsinin Facebook hesabı olması nedeniyle acil durum uyarısında bulunma gereği duyuyoruz.” ifadelerinde bulunan Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu hem Facebook şifresinin hem de aynı şifrenin kullandığı tüm mail ve hesap şifrelerinin değiştirilmesi gerektiğini vurguluyor. Akkoyunlu, tüm önlemlere rağmen kurumlardan kaynaklanan zafiyetlerden etkilenmemek için uygulamalar konusunda ketum davranılmasını ve gereksiz uygulamaların cihazlardan kaldırılmasını tavsiye ediyor.

Facebook şifreleri hemen değiştirilmeli ve rakamlar ile harflerin beraber bulunduğu, kırılması zor alfa-numerik şifreler seçilmeli. Seçilen yeni şifre, daha önce Facebook’ta veya şu an herhangi bir mail adresi veya sosyal medya platformunda kullanılan hiçbir şifreyle aynı olmamalı. Ayrıca güvenlik için şifreler ara ara tekrardan değiştirilmeli.

İki faktörlü kimlik doğrulama özelliği tüm platformlarda aktif edilmeli. Her zaman kullanılacak giriş şifresinin yanında, cep telefonları veya mailleri üzerinden ikinci bir doğrulama şifresi ile hesaplara ulaşılarak ek bir koruma sağlanmalı.
Uygulamalara Facebook kullanıcı bilgileri üzerinden giriş yapılmamalı. Günümüzde pek çok uygulama Facebook hesabı aracılığıyla giriş yapılarak kullanıldığı için Facebook’ta oluşan bir veri sızıntısı, bu uygulamalardaki hesapları büyük bir riskle karşı karşıya bırakır. Bu nedenle uygulamalarda başka bir giriş yöntemi seçilmeli.

Uygulamalara karşı ketum olunmalı. Ne kadar önlem alınırsa alınsın kurumların güvenlik zafiyetleri kullanıcıları sıkıntıya sokabildiğinden uygulamalar konusunda daha ketum bir tavır takınılmalı ve gereksiz olduğu düşünülen uygulamaların kullanılmasından kaçınılmalı.

kaynak.hurriyet.com.tr

Fotoğraf açıklaması yok.

Bu truva atı, online bankacılık müşterilerini hedef alıyor..

http://bhd.org.tr/bu-truva-ati-online-bankacilik-musterile…/

Kısa süre önce Türkiye’deki online ve mobil bankacılık müşterilerine yönelik artan siber dolandırıcılık çabalarına dikkat çeken antivirüs yazılım kuruluşu ESET, bu kez Avrupa’daki online banka müşterilerini hedef alan modüler bir truva atı tespit etti. Siber suçluların ihtiyaca göre eklenti dahil ettiği bu zararlı; Polonya, İtalya, Almanya, Avusturya ve Ukrayna’da ortaya çıktı. DanaBot adlı bu truva atı, cihazların kontrolünü ele geçirerek, finansal bilgilere ulaşmayı hedefliyor.
ESET Araştırmacılarının tespitlerine göre, modüler bir bankacılık Truva atı olan DanaBot, aslında ilk kez Mayıs 2018’de Avustralyalı kullanıcıları hedefleyen kötü amaçlı e-posta saldırılarında keşfedildi. Ancak zararlı yazılım, Eylül 2018 itibarıyla yoğun şekilde Avrupa’daPolonya, İtalya, Almanya, Avusturya ve Ukrayna’da ortaya çıktı ve böylece faaliyet alanını genişletti.

DanaBot truva atı, çok aşamalı ve çok bileşenli bir mimariye sahip. Özelliklerinin çoğu ise eklentiler tarafından uygulanıyor. Keşfedildiği zamanlarda, zararlı yazılımın aktif gelişim sürecinde olduğu belirtilirken, uzmanlar bu gelişimin hala devam ettiğine dikkat çekiyor.

Avustralya’da yaygın olarak rapor edilen başlangıç saldırısından yalnızca iki hafta sonra DanaBot, Polonya’yı hedefleyen bir saldırı dalgasında tespit edildi. Polonya saldırısının arkasındaki saldırganlar, kurbanlarını tehlikeye atmak için çeşitli firmalardan gönderilmiş sahte faturalar içeren e-postaları kullanıyor.Kullanıcılar, eklentilere tıklayarak, truva atını kendi sistemine bulaştırıyor.

En büyük özelliği modüler olması

Modüler mimarisi göz önüne alındığında DanaBot, sahip olduğu özelliklerin çoğu için eklentilere ihtiyaç duyuyor. ESET araştırmacılarına göre zararlı yazılım bu sayede ihtiyaca göre kullanım alanını değiştirebiliyor. ESET uzmanlarının tespit ettiği eklentiler ise şöyle sıralanıyor:
VNC eklentisi – Kurbanın bilgisayarıyla bağlantı kurarak onu uzaktan kontrol eder.
Sniffer eklentisi – Genelde internet bankacılığı sitelerini ziyaret ederken kurbanın tarayıcısına zararlı scriptler enjekte eder.
Stealer eklentisi – Pek çok farklı uygulamadan parola bilgilerini toplar. (tarayıcılar, FTP istemcileri, VPN istemcileri, anlık mesajlaşma ve e-posta programları, poker programları vs.).
TOR eklentisi – Bir TOR proxy yükleyerek .onion web sitelerine erişim sağlar.
Modüler mimariyle etki alanlarını genişletmeyi hedefliyorlar

ESET Araştırmacılarının bulguları, DanaBot’un hala aktif olarak kullanılmakta ve geliştirilmekte olduğunu ve Avrupa ülkeleri arasında yeni hedefler keşfetmeye çalıştığına işaret ediyor. Avrupa ülkelerine odaklanan son saldırı dalgalarında görülen yeni özellikler, DanaBot’un arkasındaki saldırganların zararlı yazılımın modüler mimarisini kullanarak etki alanlarını ve başarı oranlarını artırmaya çalıştıklarını göstermektedir. ESET yazılımları, tüm DanaBot bileşenlerini ve eklentilerini tespit edip engellemektedir.

kaynak.hurriyet.com.tr

Fotoğraf açıklaması yok.

İnternetten Satışta ‘Kapora’ Dolandırıcılığına 7 Gözaltı
http://bhd.org.tr/internetten-satista-kapora-dolandiricili…/

DENİZLİ’de polis, kurdukları internet siteleri üzerinden satacakları mala karşı vatandaşlardan ‘kapora’ adı altında para aldıktan sonra siteyi kapatıp, dolandırıcılık yaptığı belirlenen kişilere yönelik düzenlediği operasyonda 7 kişiyi gözaltına aldı.

DENİZLİ’de polis, kurdukları internet siteleri üzerinden satacakları mala karşı vatandaşlardan ‘kapora’ adı altında para aldıktan sonra siteyi kapatıp, dolandırıcılık yaptığı belirlenen kişilere yönelik düzenlediği operasyonda 7 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerden 3’ü polisteki işlemlerinin ardından serbest bırakılırken, diğer 4’ü adliyeye sevk edildi.

Denizli İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, son günlerde internet sitesi üzerinden dolandırıcılık yaptığı belirlenen kişilere yönelik çalışma başlattı. Çalışmalar kapsamında, bazı kişilerin kurdukları internet sitesi üzerinden oto yedek parçası satan markaların isimlerini kullanıp, otomobil yedek parçaları satmaya çalıştıkları belirlendi. Bu internet sitelerinin yedek parça almak isteyen kişilerin hesapları ya da kredi kartlarından ‘kapora’ adı altında para yatırmalarını istedikleri tespit edildi. Şüphelilerin kaporayı aldıktan sonra siteyi kapatarak dolandırıcılık yaptıkları anlaşıldı. Şüphelerin bu yolla 3 ay içinde Türkiye genelinde çok sayıda kişiyi toplam 165 bin lira dolandırdığı ortaya çıktı.

Polis, şüphelilerin yakalanması için dün harekete geçerek çok sayıda adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonlarda, 7 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin ev ve iş yerlerindeki aramalarda ele geçirilen bilgisayar, CD ve USB bellek gibi birçok delil olabilecek malzemeye de el konuldu. Şüphelilerden Z.O., O.S. ve U.B. polisteki işlemlerinin ardından savcının talimatıyla serbest bırakılırken, N.G., O.B., O.K.O. ve A.O. nitelikli dolandırıcılık suçundan adliyeye sevk edildi.
– Denizli
kaynak..sondakika.com

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi

349 Sosyal Medya Hesabıyla İlgili Çalışma Yapıldı…

http://bhd.org.tr/349-sosyal-medya-hesabiyla-ilgili-calism…/

İçişleri Bakanlığı, 349 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapıldığını, tespit edilen 285 kişi hakkında yasal işlem uygulandığını duyurdu. İçişleri Bakanlığı, 24 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında yürütülen iç güvenlik operasyonlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamaya göre, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH), Jandarma Komando Birlikleri ile iç güvenlik operasyonları çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hava ve kara unsurlarınca 2 bin 429 operasyon gerçekleştirildi. Bu operasyonlarda terör örgütlerine yardım/yataklık yaptığı ve örgütlerle irtibatlı olduğu değerlendirilen 681 terör (PKK/KCK 171, sol 6, DEAŞ 43, FETÖ/PDY 461), 4 bin 204 uyuşturucu ve kaçakçılık suçlarından ve 187 düzensiz göçle mücadele kapsamında olmak üzere toplam 5 bin 72 kişi gözaltına alındı. Son 1 hafta içinde yurt içinde 9’u ölü, 11’i sağ/yaralı ve 8’i teslim olmak üzere 28 terörist etkisiz hale getirildi. Yapılan operasyonlar neticesinde 3 ilde (Siirt 7, Van 3, Şırnak 1) 11 sığınak/barınak/mağara kullanılamaz hale getirildi. 16 ağır ve uzun namlulu (1 keskin nişancı tüfeği, 2 roketatar/füze, 2 M-16, 11 Kalaşnikov/piyade tüfeği) toplam 20 silah, 13 adet el bombası, 506 kilogram patlayıcı madde, bin 567 adet muhtelif mühimmat ele geçirildi, 7 adet el yapımı patlayıcı/mayın imha edildi.

4 BİN 204 KİŞİYE UYUŞTURUCU VE KAÇAKÇILIKTAN GÖZALTI Uyuşturucu ve kaçakçılık ile mücadeleye yönelik gerçekleştirilen 3 bin 54 operasyonda bin 258 kilogram esrar, 276 kilogram eroin, 4,5 kilogram metamfetamin, 6 kilogram sentetik kannabinoid (bonzai), 310 bin 672 adet ecstasy, 162 bin 842 adet captagon, 6 bin 570 sentetik ecza, 105 bin 964 kök kenevir bitkisi ele geçirildi. Ayrıca 232 bin 712 paket kaçak sigara, 75 bin 821 litre kaçak akaryakıt ele geçirildi. Bu operasyonlar kapsamında 4 bin 204 kişi gözaltına alındı. Siber suçlarla mücadele kapsamında terör örgütü propagandası yapan, bu örgütleri öven, terör örgütleri ile iltisaklı olduğunu alenen beyan eden, halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğüne ve toplumun can güvenliğine kasteden, nefret söylemleri içeren 349 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapıldı, tespit edilen 285 kişi hakkında yasal işlem uygulandı. Düzensiz göçle mücadelede ise 485’i denizlerde olmak üzere toplam 8 bin 610 düzensiz göçmen yakalandı. Düzensiz göçmenlerin yasa dışı yollarla yurt içine girmesine ve yurt dışına çıkmasına aracılık eden 187 organizatör gözaltına alındı.

kaynak.sondakika.com

Fotoğraf açıklaması yok.

İnstagram çöktü mü? İnstagram neden açılmıyor?

http://bhd.org.tr/instagram-coktu-mu-instagram-neden-acilm…/

İnstagram çöktü mü soruları, bugün sosyal paylaşım sitesine erişmek isteyen kullanıcıların araştırdığı konu oldu. ‘5xx Server Error’ hatası veren İnstagram, global bazda erişim sıkıntısına neden oldu.
Instagram TSİ 10:00 sularında dünya genelinde çöktü. Uygulamaya girmeye çalışan kullanıcıların büyük bir kısmı ‘5xx Server Error’ hatası ile karşılaştı.

Erişim sorununun teknik bir aksaklıktan kaynaklandığı sanılırken, Instagram’dan konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmış değil.

Ara