Aşağı Öveçler Mahallesi Lizbon Caddesi No: 25/8 ÇANKAYA / ANKARA          Tel: 0 (312) 473 6157
iletisim@bhd.org.tr

Bilişim Hukuku Derneğinin Sosyal Medya Dolandırıcıları Hakkında Açıklaması

Bilişim Hukuku Derneği tarafından tarihinde yayınlandı

Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Av.Kürşat Ergün’ün Sosyal Medya Dolandırıcıları Hakkında Açıklaması…

http://bhd.org.tr/bilisim-hukuku-derneginin-sosyal-medya-d…/

Son günlerde Twitter’da yer alan Kart aidatı geri ödemesi başlıklı sponsorlu reklamlar ile BDDK ve Merkez Bankası adı ve logosunu kullanılarak ortaya çıkan dolandırıcılık yöntemi ile karşı karşıya kalmış bulunmaktayız.
Bahse konu reklamların Twitter üzerinden sponsorlu olarak veriliyor olması reklam taleplerini ön incelemeye tabi tutmasına rağmen yayın izni veren Twitter açısından ciddi bir güven sorunu yarattığı açıktır.
Dolandırıcılık amaçlı içerikte adı kullanılan kurumlardan olan BDDK bununla ilgili bir adım atarak mevzuat taslağı hazırlığına başlamış ve oluşturulan taslak metnini bankalara görüş için göndermiştir.
BDDK’nın bankalara gönderdiği taslakta yer alan 4. maddeye göre “Banka sunmakta olduğu bankacılık hizmetlerine yönelik reklam hizmeti aldığı arama motoru, sosyal medya platformu gibi sağlayıcılarla yapacağı sözleşmelerde bu sağlayıcıların banka adına verilen sahte reklamları engellemekle ve banka adına yayınladıkları sahte reklamlar dolayısıyla meydana gelen zararları karşılamakla yükümlü olduklarına dair hükümleri ekletmek zorundadır. Aksi taktirde söz konusu hükümlerin eklenmediği sözleşme çerçevesinde bahsi geçen sağlayıcılardan reklam hizmeti alamaz” denildi. Görüşe açılan söz konusu yönetmelik taslağı muhtemelen ay sonuna doğru yürürlüğe girecek.
Buna göre dolandırıcılık amaçlı reklamlara engel olmayan sosyal paylaşım platformlarına reklam verilmemesi öngörülmekte.
Henüz bir taslak durumunda olduğu için yürürlüğe girmesi zaman alacak bir tedbir mahiyetinde kabul edilebilecek bu düzenleme olumlu olmakla birlikte kısa vadede bu dolandırıcılık yöntemi ile mücadele edebilmek için BTK’nın resmî yollarla Twitter ile görüşme sağlayarak ivedi bir şekilde bu reklamların önüne geçebilmesi büyük önem taşımaktadır.
Her geçen gün yayınına devam eden bu dolandırıcılar binlerce internet kullanıcısını mağdur etmeye devam etmektedirler.
Zamanla yarışılan bu konuyla ilgili en önemli görev elbette BTK’ya düşmekle birlikte Twitter’ın bu yayınlarından kaynaklı hukuki sorumluluk altına olduğu da gözden kaçırılmaması gereken bir husustur.

Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Av.Kürşat Ergün

Fotoğraf açıklaması yok.
Kategoriler: Haberler

Bilişim Hukuku Derneği

Bilişim Hukuku Derneği

Ara