Aşağı Öveçler Mahallesi Lizbon Caddesi No: 25/8 ÇANKAYA / ANKARA          Tel: 0 (312) 473 6157
iletisim@bhd.org.tr

Fransa’da Nefret söylemini kaldırmayan sosyal medya şirketlerine ceza içeren yasal düzenleme

Bilişim Hukuku Derneği tarafından tarihinde yayınlandı

Fransa’da, sosyal medya üzerinden yapılan nefret söylemli içeriklerin daha sıkı denetlenmesini sağlamak amacıyla teknoloji şirketlerine büyük para cezaları getiren yasa Fransa Ulusal Meclisi’nden geçti.

Yasaya göre bildirildikten sonraki 24 saat içinde, “açıkça yasadışı” nefret söylemi içeren mesajları ortadan kaldıramayan şirketlere karşı 1.25 milyon € (1.36 milyon $) kadar para cezası uygulanacak. Yasa ayrıca, ülkenin görsel-işitsel düzenleyicisine, bu tür içeriği kaldırmak için şirketlerin sistemlerini denetleme, ciddi ve tekrarlanan ihlaller durumunda küresel yıllık gelirlerinin  %4’üne kadar para cezası verme hakkı da veriyor. Uygulama 1 Temmuz itibariyle başlayacak.

Teknoloji şirketleri lobicileri ve ifade özgürlüğü savunucuları ise yasayı eleştirmişti. Söz konusu uygulama ile yapılacak baskılamanın etik olmadığını belirterek önleyici sansürün risklerine atıfta bulunmuştu. Ancak yasanın oylanacağı gün yaptığı konuşmada Fransa Dijital İlişkiler Bakanı, artık platformların iyi niyetine ve gönüllü vaatlerine güvenemeyeceklerinden, bu düzenlemenin dijital platformlarda yeni bir adım olacağından bahsetti.

Gelinen noktada yasanın kabul edilmesiyle beraber, Facebook, Twitter gibi şirketler bu tarz söylemlerle mücadelede düzenlemenin yardımcı olmasının önemini vurguladılar. Daha güvenli bir internet ortamı oluşturma ve yasadışı çevrimiçi nefret söylemiyle mücadele taahhüdünde bulunarak gelişmiş kontroller de dahil olmak üzere uygulamalarında değişikliğe ılımlı olduklarını belirttiler. Facebook ayrıca, hangi içeriğin kaldırılması veya kaldırılmaması gerektiği konusundaki anlaşmazlıkları karara bağlamak amacıyla bağımsız bir temyiz kurulu oluşturmak için 130 milyon dolar harcayacağını söyledi.

Kategoriler: Haberler

Bilişim Hukuku Derneği

Bilişim Hukuku Derneği

Ara