Aşağı Öveçler Mahallesi Lizbon Caddesi No: 25/8 ÇANKAYA / ANKARA          Tel: 0 (312) 473 6157
iletisim@bhd.org.tr

SOSYAL MEDYADA ÇOCUKLARIN GÖRSELLERİNİN PAYLAŞILMASINDAKİ TEHLİKELER VE HUKUKİ SORUMLULUK

Bilişim Hukuku Derneği tarafından tarihinde yayınlandı

Günümüzde sosyal medya kullanımı günden güne artmakta ve her geçen gün milyonlarca insan sosyal ağlar üzerinden kullanıcılar ile iletişime geçmektedir. Fakat sosyal medya kullanılırken farkında olmadan ya da bilinçsiz bir şekilde bir takım mahremiyet ilkeleri ihlal edilmekte,  telafisi imkansız sonuçlara davetiye çıkarılmaktadır.

            Son yıllarda sosyal medya paylaşımlarında çocukların yoğun bir şekilde yer aldığı dikkat çekmektedir. Ebeveynlerin çocuklarına ait her türlü bilgi ve fotoğraf paylaşımı, çocukların küçük yaşta dijital ayak izlerini oluşturmaktadır. Hatta çocuklar adına ebeveynleri tarafından hesaplar açılmakta ve çocuğun her türden bilgi ve fotoğrafına ait belgeler paylaşılmaktadır. Fakat bu türden paylaşımlar ile çocuğun geleceği üzerinde yaratacağı riskler göz ardı edilmektedir.

Ebeveynler tarafından çocuklara ilişkin yapılan paylaşımlarda birçok mahrem görüntü ve bilgi bulunmakta, bu durum kötü niyetli kişilerce suiistimal aracı olarak kullanılmaktadır. Pedofili sitelerinde kullanılan içeriklerin yarısından fazlası ebeveynler tarafından sosyal medya mecralarında paylaşılan çocuklara ait fotoğraflardan oluşmaktadır.

            Dünya genelinde birçok ülkede ve ülkemizde bu türden paylaşımlar, dava konusu yapılmaktadır. Kullanımda olan birçok sosyal mecranın yanı sıra,  özellikle TikTok uygulamasındaki ihlallere ilişkin birçok ülkede soruşturma başlatılmıştır. Ülkemizde de hukuki açıdan çocuğun kişilik haklarının ve özel hayatın gizliliğinin ihlali değerlendirmesi yapılmakta, aynı zamanda velayet yükümlülüğünün ihlali konusu gündeme gelmektedir.

                        Çocuklarımızın bu türlü ihlallere konu olmaması adına;

  1. Öncelikle ebeveynler sosyal medya mecralarında mümkün olabildiği ölçüde çocuklarına ait fotoğraf paylaşmamalıdır!
  2. Eğer paylaşılacaksa, paylaşılan fotoğraflar çocuğun kişisel haklarını ve özel hayatının gizliliğini ihlal mahiyeti taşımamalıdır!
  3. Paylaşım yapılan  hesaplar güvenli tutulmalı, herkese açık hale getirilmemelidir!
  4. Ebeveynler, çocukların Kişisel Verilerinin Korunması ve Özel Hayatın Gizliliği konusunda bilgi ve farkındalıklarını artırmalıdır!
  5. Çocuklara ait görsellerin ve bilgilerin kötü niyetli kişilerce suiistimal edildiği tespit edildiğinde konu ivedilikle adli makamlara intikal ettirilmelidir!

                                                                                      Av. Kürşat ERGÜN

Bilişim Hukuku Derneği Başkanı

Bilişim Hukuku Derneği

Aşağıöveçler Mah. Lizbon Cad. 25/8 Çankaya/ANKARA

Tel: 0 (312) 473 61 57   

Ara