Aşağı Öveçler Mahallesi Lizbon Caddesi No: 25/8 ÇANKAYA / ANKARA          Tel: 0 (312) 473 6157
iletisim@bhd.org.tr

TAKASHIMAYA NEDİR? TAKASHIMAYA UYGULAMASI GÜVENİLİR Mİ?

Bilişim Hukuku Derneği tarafından tarihinde yayınlandı

Son zamanlarda birçok kişi tarafından para kazanma idealiyle kullanılan Takashimaya uygulamasının güvenilir olup olmadığı kullanıcılar tarafından araştırılmaktadır. Peki takashimaya uygulaması nedir, güvenli midir?

            Takashimaya; Japonya merkezli bir ticaret  şirketi olarak karşımıza çıkan bir perakende devidir. Wikipedia kaynaklarına göre takashimaya firması 10 ocak 1831 tarihinde kurulmuş bir perakende şirketidir. Şirketin URL adresi “https://www.takashimaya.com”dur.

            Fakat uygulamanın URL adresi ise “https://takashimaya.online” dır. Perakende devinin ismi kullanılarak kurulmuş olan sitenin işleyişi şu şekildedir. Öncelikle uygulamaya para yatırılmakta, bu para ile uygulama mağazası içerisinden bir şeyler alınmakta fakat kargo ya da herhangi bir tedarik sürecine girilmeden alınan mal geri iade edilerek o mala ait ödenen para ile yine o mala ait tax free yani vergi ücreti hesabınıza yatırılmaktadır. Örnek vermek gerekirse 100 birimlik bir alışveriş yaptığınızı farzedersek belirli bir süre geçtikten sonra iade işlemlerini başlatıp, hem 100 birim paranızı geri almanızı hem de 100 birime karşılık gelen vergi ücretinin uygulama tarafından tarafınıza yansıtılması olarak açıklayabiliriz. Bu arada uygulama ne kazanıyor derseniz sadece tax free – vergi ücretinin belirli bir kısmını kendileri alıp geri kalanını alışveriş yapan kişilerin hesabına yatırdıklarını iddia etmektedirler.

            Bu türden saadet zinciri, çiftlik bank gibi dolandırıcılık faaliyetlerinin en temel özelliği öncelikle kullanıcılara güven vermesidir. Şu ana kadar Takashimaya uygulamasını kullanıp para kazanmak isteyen kullanıcılardan olumsuz bir geri dönüşün olmadığı yani en temel özelliği kullanıcılara güven vermeye devam ettiği söylenebilir.

            Ancak işin aslı hiçte göründüğü gibi değil. Uygulamanın pek çok güvenlik açığı barındırdığı ve güvenilir olmadığını kesinlikle söyleyebiliriz.

Konu ile ilgili olarak takashimaya perakende şirketi internet sitesinden (https://www.takashimaya.com.sg/be-careful-of-scams/) yayınladığı bildiri ile kendi logoları taklit edilerek internet siteleri ve sosyal medya hesapları üzerinden tüketici dolandırıcılığı faaliyetlerinin gerçekleştirildiğini, bu uygulama ile bir ilgilerinin olmadığını ve kendi kullandıkları internet sitelerinin url adreslerini ve sosyal medya hesaplarını bildiren bir bildiri yayınlamışlardır.

Sonuç olarak takashimaya.online uygulaması tüketicileri dolandırmaya çalışan, önce güven vermek suretiyle daha çok kişi ve kitleye ulaştıktan sonra uygulamayı kapatıp gideceği kesin olan bir dolandırıcılık girişimidir. Bu tür sitelere kredi kartı bilgilerini veren veya kayıt olan kullanıcıların bilgilerini değiştirmeleri ve kredi kartlarını güvenliklerinin sağlamaları önemle rica olunur.

BİLİŞİM HUKUKU DERNEĞİ

Ara