Aşağı Öveçler Mahallesi Lizbon Caddesi No: 25/8 ÇANKAYA / ANKARA          Tel: 0 (312) 473 6157
iletisim@bhd.org.tr

Twitter ve TikTok’un Türkiye temsilcisi belli oldu

Bilişim Hukuku Derneği tarafından tarihinde yayınlandı

Twitter ve TikTok’un Türkiye temsilcisi belli oldu

Sosyal medya düzenlemesi kapsamında Türkiye’ye temsilci atayacağını açıklayan Twitter, artık resmi olarak şirket haline geldi. Twitter İnternet İçerik Hizmetleri Limited Şirketi’nin kuruluşunu tescil ettiren sosyal medya ağı Türkiye temsilcisi olarak Kevin Cope‘u seçti.

Twitter’ın ofisi İstanbul Levent’te

Sosyal medya ağı kurduğu şirket ile 22 Nisan 2021 itibariyle faaliyetlerine resmi olarak başladı. Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanan İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü’nde yer alan kayda göre Twitter’ın Türkiye’deki merkezi İstanbul Levent Kanyon‘da yer alıyor.

Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre ABD’nin Delaware eyaletinde bulunan T.I. Redwing LLC adlı şirket tarafından, 10 bin TL’lik sermaye ile kurulan Twitter İnternet İçerik Hizmetleri Ltd. Şti. ile Twitter Türkiye’de tüzel kişilik kazandı.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) kayıtlarında da yerini alan Twitter İnternet İçerik Hizmetleri Ltd. Şti.’nin faaliyet alanları ise şu şekilde:

“Twitter grubunun global faaliyetleri, ürünleri, idari ve işletmesel süreçleri ile ilgili olarak stratejik, mali, pazarlama, üretim, iş süreçleri, regülasyon, içerik, proje vb. konularında destek sağlamak, yukarıda sayılan her türlü konuda diğer teknik, profesyonel destek, danışmanlık ve hizmet faaliyetlerini yürütmek; internet ve bilişim teknolojilerindeki gelişmeleri takip etmek; internet hizmetleri ve uygulamalarını geliştirmek; internet reklamcılığı da dahil olmak üzere reklamcılık ile ilgili her türlü ürün ve hizmet için doğrudan veya dolaylı olarak satış ve pazarlama faaliyetlerinde bulunmak; yazı, işaret, sembol, resim, fotoğraf, video, ses dahil fakat bunlarla sınırlı olmaksızın kullanıcılar tarafından meydana getirilecek içerikler ile ifade ve gönderilerin internet ortamına aktarılmasına ilişkin internet siteleri, platformlar ve uygulamaları kurmak, bunları işletmek, yönetmek ve geliştirmek; her türlü dijital ortamdaki her türlü içerik hizmeti faaliyetlerinde bulunmak; her türlü web portalı faaliyetlerinde bulunmak; her türlü bilgisayar programlama faaliyetlerinde bulunmak (uygulama, veri tabanı, sistem, veri tabanı, network, web sayfası vb. yazılımları ile müşteriye özel yazılımların kodlanması vb.). Şirket amacını gerçekleştirmek için her türlü diğer iş ve işlemleri yapabilir, gayrimenkul alabilir, satabilir, kiralar, kiraya verir bunlar üzerinde ayni ve şahsi her türlü hakları tesis edebilir, ipotek alabilir, ipotek verebilir ve ipotekleri fek edebilir; her türlü hukuki, ticari, endüstriyel, finansal ve diğer işlemlerde ve taahhütlerde bulunabilir, sözleşmeler akdedebilir.”

TikTok’un Türkiye Temsilcisi de belli oldu

Twitter’ın yanısıra Türkiye’de temcilsi atayacağını duyuran bir diğer sosyal paylaşım platformu TikTok olmuştu. 29 Mart 2021 tarihinde 100 bin TL’lik sermaye ile Tiktok Turkey Dijital Medya ve Reklam Limited Şirketi’ni kuran sosyal ağ, Türkiye temsilcisi olarak İrlanda’da yaşayan Cormac Patrick Keenan seçti.

Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgiye göre TikTok ve Twitter’ın yanı sıra Google yeni bir şirket daha kurdu.

Ara