Aşağı Öveçler Mahallesi Lizbon Caddesi No: 25/8 ÇANKAYA / ANKARA          Tel: 0 (312) 473 6157
iletisim@bhd.org.tr

Twitter yeni güvenlik politikasını duyurdu!

Bilişim Hukuku Derneği tarafından tarihinde yayınlandı

Artık şiddet içerikli tweetler, tehditler, zarar verme istekleri, şiddeti yüceltme / övme ve şiddeti kışkırtma tamamen yasaklandı!

Bu yasakları ihlal edenlerin Twitter hesapları kalıcı olarak kapatılacak.

Twitter’da birini “öldürme, işkence, cinsel saldırı veya başka bir şekilde incitme tehdidi dahil fiziksel zarar verme tehdidinde bulunmak yasak. Bu yasaklara, evlere veya ticari faaliyetler için olan altyapılara zarar verme tehditleri de dahil.

Aynı zamanda Twitter’da birisinin ölmesini, hastalık çekmesini, trajik olaylar yaşamasını veya diğer fiziksel olarak zararlı sonuçlara maruz kalmasını dilemek, umut etmek veya arzu etmek de yasaklandı.

İlave olarak sadece şiddet içerikli tweetler paylaşmak değil, başkalarını kendilerini incitmeye teşvik etmeyi veya insanlığa karşı suçlar, savaş suçları veya soykırım dahil olmak üzere vahşet suçları işlemeye teşvik etmeyi içeren eylemler de yasaklandı.

Bazı izin verilen durumları da Twitter açıkça belirtiyor;
“Arkadaşlar arasında rızaya dayalı konuşmalar gibi veya video oyunları ve spor karşılaşmalarının tartışılması gibi açık bir taciz veya şiddet bağlamı olmadığında hiciv gibi konuşma ifadelerine izin veriyoruz.”
Kurallara uymayanlara neler yapılıyor?
“Çoğu durumda, politikayı ihlal eden bir hesabı derhal ve kalıcı olarak askıya alırız.
Daha az ciddi ihlaller için, geçici olarak hesabınızı kilitleyebiliriz. Ancak, ihlale devam ederseniz, hesabınız kalıcı olarak askıya alınacaktır.”

Ara