Aşağı Öveçler Mahallesi Lizbon Caddesi No: 25/8 ÇANKAYA / ANKARA          Tel: 0 (312) 473 6157
iletisim@bhd.org.tr

Wi-fi Şifrelerini Paylaşmayın

Bilişim Hukuku Derneği tarafından tarihinde yayınlandı

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Kullanıcıların internet üzerindeki kimlikleri IP adresleridir. İnternet aboneleri kablosuz bağlantı olan Wi-Fi ile internete eriştiklerinde de bu IP adresleri üzerinden dijital ortamda var olmaktadırlar. Dolayısıyla ev ya da iş yerlerinde internet aboneliği bulunan kullanıcılar, şifrelerini herkesle paylaştıklarında dijital kimliklerini de bilinçli olarak paylaşmış sayılmaktadırlar. Bu adres üzerinden yapılan ve suç unsuru sayılan tüm eylemlerden, hakaret ya da suç içerikli sosyal medya paylaşımlarından internet abonesi olan ve Wi-Fi şifresini paylaşan kullanıcılar da sorumludur.” demiştir.

Nitekim Yargıtay 4. Hukuk Dairesi 06.03.2019 tarihindeki 2016/16612 Esas, 2019/1233 Karar numaralı kararında; Davacının Facebook sayfasına sinkaflı sözler içeren mesajlar gönderildiği, suça konu mesajların gönderildiği bilgisayarların IP numaralarının davalılara ait olduğu, davacının e-posta ve Facebook adreslerine mail ve mesaj atıldığı saatlerde, mailin ve mesajın bırakıldığı mail adresine davalıların internete çıkış yaptıkları IP adresi üzerinden bağlantı yapıldığı anlaşıldığından, dava konusu mesajların gönderilmesinden hat sahibi davalılar sorumludur. denmiştir.

Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Av. Kürşat Ergün ise söz konusu Yargıtay kararı pek çok yönden tartışmalı olsa da kesin olanın istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için kişilerin Wi-Fi güvenlik tedbirlerini üst düzeyde alması gerektiği ve başka kişilerle paylaşmanın bir çok riski barındığını söyledi.

Kategoriler: MAKALELER

Bilişim Hukuku Derneği

Bilişim Hukuku Derneği

Ara