Aşağı Öveçler Mahallesi Lizbon Caddesi No: 25/8 ÇANKAYA / ANKARA          Tel: 0 (312) 473 6157
iletisim@bhd.org.tr

YAPAY ZEKAYA KARŞI HUKUKEN SORUMLU KİM OLACAK?

Bilişim Hukuku Derneği tarafından tarihinde yayınlandı

Yapay zekaya karşı insan hakları. İnsan Hakları Eylem Planı’nda yapay zekaya karşı insan hakları da önemli bir yer tutuyor. Uygulama kapsamında özgürlük ve sorumluluk ölçüleri inceleniyor.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nda yapay zeka ve dijital dünyanın tehditlerine karşı insan haklarının savunulması için atılacak adımlar da belirlendi. Buna göre, yapay zekanın etik ilkeleri belirlenecek. Kişilik haklarının korunması için siber suçlar ve siber zorbalık ile mücadelenin etkinliği artırılacak.

VERİ SINIRLAMASI

Bu kapsamda bireylere ait kişisel verilerin yapay zeka platformları tarafından işlenmesine sınırlandırma getirilebilecek. Avrupa Konseyi’nin ilke ve tavsiyelerine uygun biçimde ve hukuki güvencelerin korunması ilkesine aykırı olmayacak şekilde yargıda yapay zekâ uygulamaları kullanılmaya başlanacak.

AYRIMCILIK TEHLİKESİ

Yapay zekanın hayatımıza hızla girmesinin siber suçlar, kredi kartı bilgileri kopyalamak gibi bilindik şeylerin dışına çıkıp, tüm hayatımızı etkileyebileceğine dikkat çekiliyor. Avrupa Konseyi’nin 2020 yılında yayımladığı Yapay Zeka Fizibilite çalışmasında da yapay zekanın insan haklarına yönelik etkisine yer verildi. Raporda yapay zekanın ayrıntılı veri analizi yaptığı, bu yetenekle yapay zekanın ayrımcılık temeline dayalı olarak haksız ön yargıyı devam ettirebileceği vurgulandı. Raporda yapay zeka sistemlerinin hata oranlarının sıfıra yakın olsa bile hata yapabileceği, hatalı uygulama sonucu binlerce kişinin yapay zeka uygulamasından olumsuz etkileneceği vurgulandı.

SORUMLULUK BELİRLENMELİ

Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Avukat Kürşat Ergün “Bu algoritmalar kişisel verileri işleyerek üçüncü kişilere satıyor veya siyasi manipülasyon için kullanıyor. En son örneği WhatsApp ile ilgili tartışmada görülmüştür” dedi. RTÜK Üst Kurul Üyesi Taha Yücel, “Yapay zeka otonom araçlarda kullanılıyor. Kazalarda kimin sorumlu olacağı konusu belli değil. Ya da yapay zekalı silahlar kontrolden çıkarsa kimin sorumlu olacağı değerlendiriliyor” dedi.

Kaynak: Akşam Gazetesi www.aksam.com.tr

Kategoriler: Haberler

Bilişim Hukuku Derneği

Bilişim Hukuku Derneği

Ara