Aşağı Öveçler Mahallesi Lizbon Caddesi No: 25/8 ÇANKAYA / ANKARA          Tel: 0 (312) 473 6157
iletisim@bhd.org.tr

Sosyal Medya Düzenlemesi Yasalaştı 29.07.2020

Bilişim Hukuku Derneği tarafından tarihinde yayınlandı

Sosyal medyaya ilişkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Düzenlemeyle Twitter, Facebook gibi şirketlere Türkiye’de temsilcilik açma zorunluluğu getiriliyor. Temsilcilik açmayanlara kademeli olarak ceza verilecek.

SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİ KANUN TEKLİFİ MADDELERİ

-Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’de temsilci bulunduracak. Temsilci bulundurma yükümlülüğüne uyulmadığı takdirde beş aşamalı bir ceza öngörülüyor.

-Yükümlülüğü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcısının internet trafiği bant genişliği önce yüzde 50, daha sonra yüzde 95’e kadar daraltılacak. Bant daraltma kararı verirse erişim sağlayıcıları da 4 saat içinde bu kararı yerine getirirler.

-Kişiler tarafından da sosyal ağ sağlayıcılarına içerik kaldırılması ya da erişim engellenmesi başvurusu yapabilecek ve bu başvurulara 48 saat içerisinde olumlu ya da olumsuz yanıt verilmek zorunda olunacak.
—–
Bilişim Hukuku Derneği hakkında detaylı bilgi için www.bhd.org.tr adresini ziyaret edebilir veya
0 (312) 473 6157 – 0 (312) 472 6257 iletişim numaralarımızdan biz ulaşabilirsiniz.

#bilişimhukuku
#BilişimHukukuDerneği #bilisimhukuku #bilişim #sosyalmedya
#SosyalMedyaDüzenlemesi #TBMM #sosyalmedyayasası #internetyasası #netflix #twitter #facebook #instagram #whatsapp #tiktok #telegram #google

Kategoriler: Haberler

Bilişim Hukuku Derneği

Bilişim Hukuku Derneği

Ara