Aşağı Öveçler Mahallesi Lizbon Caddesi No: 25/8 ÇANKAYA / ANKARA          Tel: 0 (312) 473 6157
iletisim@bhd.org.tr

Sosyal Medya Şirketleri Temsilci Atanmazsa Ne Olacak

Bilişim Hukuku Derneği tarafından tarihinde yayınlandı

Sosyal medya şirketlerinin Türkiye’de temsilci bulundurmasını zorunlu kılan sosyal medya yasası bugün yürürlüğe girdi. Google, Facebook ve Twitter henüz Türkiye’ye bir temsilci atadıklarını duyurmadı. Temsilci atanmadığı takdirde 5 aşamalı yaptırım planı bulunuyor.

Temmuz ayında Meclis’ten geçen 7253 sayılı sosyal medya yasası 1 Ekim (bugün) itibarıyla yürürlüğe girdi. Yeni yasa çerçevesinde sosyal medya şirketlerinin Türkiye’ye temsilci atamaları gerekecek.

Temsilci atamayan şirkete Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından resmi uyarı yapılacak. Resmi uyarının yapıldığı tarihten sonraki 30 gün içinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir temsilci atanmaması durumunda yaptırım uygulanmaya başlanacak.

Temsilci atama zorunluluğu Türkiye’de 1 milyondan fazla takipçisi olan platformları ilgilendiriyor. Facebook, Google ve Twitter rahatlıkla bu kriteri karşılıyor.

Servis sağlayıcılar temsilcilerinin bilgilerini Bilgi Teknolojileri Kurumu’na (BTK) iletecekler.

AŞAMA AŞAMA CEZALAR

  1. AŞAMA

İlk 30 günlük süre içinde temsilci atanmazsa 10 milyon TL para cezası kesiliyor.

  1. AŞAMA

Verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde yine temsilci atanmazsa para cezası 30 milyon TL’ye çıkıyor.

  1. AŞAMA

Yine temsilci atanmaması halinde Türkiye’deki şirketlerin sosyal medya platformlarına reklam vermesi yasaklanacak.

  1. AŞAMA

Reklam yasağının ardından yine talep yerine getirilmezse sosyal ağ sağlayıcısının internet trafiği yüzde 50 daraltılacak. Yani sitesi çok yavaş açılacak.

  1. AŞAMA

Yine 30 gün içinde temsilci atanmaması Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurularak internet hızının yüzde 90’a kadar düşmesi istenecek. Yasaya göre hakim yüzde 50’den az olmamak kaydı ile hız düşürme cezası verecek.

 

Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Av. Kürşat Ergün sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada yasal düzenlemenin internet devlerini bağladığını belirterek işin inatlaşmaya gitmesi durumunda hukuki süreçlerin başlayacağını söylüyor.

Google’a temsilci atanmaması durumunda herhangi bir yaptırım beklenmediğini, Facebook’un yasalar ile uyumlu çalıştığını fakat Twitter’ın daha şahin bir tutuma sahip olduğunu anlatan Ergün, “Ortada bir yasal düzenleme var. Muhattaplık adına bu firmaların Türkiye’de bir temsilcisi olmalı” diyor.

Anayasa Mahkemesi’nin Twitter’a erişim engeli getiren kararı bozmasının ardından platformların tamamen kapatılamayacağını ifade eden Ergün bu sebepten ötürü ciddi oranda bant daraltma uygulanacağını anlatıyor.

Bilişim Hukuku Derneği hakkında detaylı bilgi için www.bhd.org.tr adresini ziyaret edebilir veya

0 (312) 473 6157 – 0 (312) 472 6257 iletişim numaralarımızdan biz ulaşabilirsiniz.

 

#bilişimhukuku

#BilişimHukukuDerneği #bilisimhukuku #bilişim #Facebook #YouTube #Instagram #Twitter #Linkedln #TikTok #Dailymotion #Periscope #Pinterest #VK #sosyalmedyadüzenlemesi #sosyalmedya #servissağlayıcı

Kategoriler: MAKALELER

Bilişim Hukuku Derneği

Bilişim Hukuku Derneği

Ara