Aşağı Öveçler Mahallesi Lizbon Caddesi No: 25/8 ÇANKAYA / ANKARA          Tel: 0 (312) 473 6157
iletisim@bhd.org.tr

Avrupa Birliği’nden Kripto Reklam Yasağı! Bu Platformlardaki Kripto Reklamlarına Yasak İstediler!

Bilişim Hukuku Derneği tarafından tarihinde yayınlandı

Avrupa tüketici örgütlerinin bir şemsiye grubu olan BEUC, kripto reklam kurallarını sertleştirmeleri çağrısında bulunan bir şikayette bulundu.

Avrupa tüketici örgütlerinin bir şemsiye grubu olan BEUC, Avrupa Birliği tüketici koruma organlarına Instagram, YouTube, TikTok ve Twitter’ın kripto reklam kurallarını sertleştirmeleri çağrısında bulunan bir şikayette bulundu.

Avrupa Birliği Tüketici Grubunun Kripto Reklamlarıyla İlgili Şikayetinde Sosyal Medya Hedef Alıyor

BEUC, Instagram, YouTube, TikTok ve Twitter’ın fenomenlerin kripto tanıtımı yapmasını yasaklamasını istiyor.

Şikayette, ulusal düzenleyicilerin sosyal medya ağlarından politikalarını sıkılaştırmalarını ve influencerların kripto tanıtımı yapmalarını yasaklamalarını istemeleri gerektiği belirtildi.

Genel Müdür Monique Goyens yaptığı açıklamada, “Tüketicilere sosyal medyadaki reklamlar ve etkileyiciler tarafından giderek daha fazla ‘hızlı zengin olma’ yatırımları vaat ediliyor” dedi.

“Ne yazık ki, çoğu durumda, bu iddialar gerçek olamayacak kadar iyi ve tüketiciler adalete başvurmadan çok fazla para kaybetme riski altında.”

AB’nin yakında yürürlüğe giren Kripto Varlıkları Piyasaları düzenlemesi MiCA kapsamında, kripto sağlayıcılarının blok genelinde reklam vermek için bir lisansa ihtiyacı olacak ve paralel Dijital Hizmetler Yasası büyük çevrimiçi platformlara ekstra kısıtlamalar getiriyor.

BEUC, yine de haksız ticari uygulamaları yasaklayan mevcut tüketici yasaları kapsamında ekstra önlemlere ihtiyaç duyulduğunu çünkü kripto dolandırıcılığının insanları ağır mali kayıplara maruz bırakabileceğini söyledi.

Fransa kısa bir süre önce, mal ve hizmetleri tanıtmak için nüfuzlarını kullanan sosyal medya kullanıcıları olan fenomenleri düzenlemek için dönüm noktası niteliğinde bir yasayı kabul etti. Yasaya göre, kripto tanıtımlarına yalnızca düzenleyicilere kayıtlı kripto firmaları için izin verilecek.

Ara