Aşağı Öveçler Mahallesi Lizbon Caddesi No: 25/8 ÇANKAYA / ANKARA          Tel: 0 (312) 473 6157
iletisim@bhd.org.tr

SOSYAL MEDYA HESABININ ELE GEÇİRİLMESİ HALİNDE YAPILMASI GEREKENLER

Bilişim Hukuku Derneği tarafından tarihinde yayınlandı

We Are Social 2020 raporuna göre, sosyal medya kullanıcı sayısı 54 milyonla Türkiye nüfusunun %64’ü sosyal medya kullanmaktadır. Sosyal mecralar artık bireylerin yeni iletişim alanı haline gelmiş durumdadır. Haliyle sosyal medya hesapları da her türlü kişisel bilgilerin paylaşıldığı özel bir veri tabanına dönüşmüştür. Bu haliyle sosyal medya hesaplarının korunması da kişisel verilerin korunması açısından büyük önem arz etmektedir.

Özellikle dünya üzerinde yaygın olarak faaliyet sürdüren sosyal medya platformlarının hesap çalınması veya sahte hesap açılması durumlarına karşı gerekli güvenlik önlemleri mevcuttur. Her sosyal mecranın bir şikâyet formu veya Yardım Merkezi bulunmaktadır. Eğer sosyal medya hesabınız ele geçirildiyse bu iletişim kanallarından ulaşılabilirsiniz. Eğer şikâyetiniz kabul edilirse sahte hesap kapatılacaktır. Şunu da belirtmekte fayda var: Sadece hesabı taklit edilen kişi şikâyette bulunabilir, bir yakını şikâyet edemez.

Kişisel ve şifreli hesapların hacker denen şifre kırılması veya siber saldırı yapılarak ele geçirilmesi, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 134. Maddesindeki özel hayatın gizliliğini ihlalin internet üzerinden işlenmesi suçunu ve 136.  Maddesinde düzenlenen verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçunu oluşturmaktadır. “Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”” Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” Aynı zamanda

Hesap ele geçirildikten sonra sahibinin rızası dışında suç içerikli paylaşımlar yapılabilir. Hesap sahibi gibi davranılarak başkalarının güveni kazanılıp dolandırıcılık suçları işlenebilir. Yargıtay Ceza Dairesi’nin 2013/14846 E, 2013/12178 K, 01.07.2013 tarihli kararında bu durum sabittir.

“Sanık, mağdur katılanın  arkadaşı olan kişinin Facebook sosyal medya  hesabını  hileli  yöntemlerle  ele  geçirerek  mağdur  katılana mesaj  göndermiş  ve  mesajlaşma  esnasında  internet  banka  hesabı kullandığını öğrenmiş ardından mağdur katılandan geri ödemek kaydı ile  para  istemiştir.  Mağdur  katılan  Sanık  …..’yı  Facebook  arkadaşı zannederek sanık tarafından verilen telefon numarasına internet banka hesabı aracılığı ile TL yüklemiş ayrıca da para göndermiştir. Paranın gönderilmesinden  sonra  arkadaşına  ait  Facebook  hesabının  askıya alınması  sebebiyle  şüphelenmiş  ve  banka  ile  iletişime  geçtiğinden paranın  gönderilmesinden  sonra  hemen  çekildiğini  öğrenmiş  ve arkadaşını  aramıştır.  Arkadaşının Facebook  hesabının  çalındığını söylemesi  üzerine  sanığın  arkadaşı  olmadığını  ve  kendisini dolandırdığını  anlayarak  şikayetçi  olmuştur.  Şikayet sonunda  Yerel Mahkemece Nitelikli dolandırıcılık olarak verilen ceza sanık vekilinin temyizi  sonrasında  Yargıtay’ca  incelenmiş  kanuna  ve  usule  uygun olması sebebiyle onanmıştır.”

Sosyal mecralar üzerinden işlenebilecek suçlara karşı hesabınızın çalındığından şüphelendiğiniz zaman yukarıda da belirttiğimiz üzere muhakkak ilgili internet platformuna hesabınızın çalındığıyla ilgili başvuru yapmalısınız. İlgili platformun olumsuz cevap vermesi durumunda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan (BTK) erişimin engellenmesini isteyebilirsiniz. Başvurunuzun BTK tarafından kabul edilmesinin ardından 24 saat içerisinde özel hayatın gizliliğinin ihlaline gerekçe olarak bildirdiğiniz sahte hesabın ya da ele geçirilen kişisel hesabınızın adreslerini (URL) Sulh Ceza Hâkiminin kararına sunmanız gerekmektedir. Kurum tarafından kabul edilen başvurunuzu Sulh Ceza Hakimliği’ne sunmadığınız takdirde erişimin engellenmesi tedbiri kendiliğinden kalkacaktır. Bu nedenle önce BTK’ye daha sonra da Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurmanız gerekmektedir.

 

Kategoriler: Haberler

Bilişim Hukuku Derneği

Bilişim Hukuku Derneği

Ara